הכן רכבך לחורף – המדריך המלא

Home/Uncategorized/הכן רכבך לחורף – המדריך המלא

הכן רכבך לחורף – המדריך המלא

הכן רכבך לחורף, מהם הדברים ההכרחיים לבדוק בכל הקשור לנהיגה בחורף
גשמי הברכה הגיעו בשעה טובה ואפילו ירד שלג בהרי הגליל העליון והגולן.  הכן רכבך לחורף מה זה אומר לך הנהג? סביבת הנהיגה שלנו הפכה חלקה ורטובה תוסיפו את הראות מוגבלת וקיבלתם אספלט מוכן לתאונה. מאיתנו הנהגות והנהגים תנאים אלה מחייבים שינוי באופן הנהיגה שלנו. האטת המהירות בדיקת הצמיגים הגדלת מרחק העצירה ותשומת לב למתרחש סביבנו הם הכרח בנהיגת החורף. במאמר שלפניכם אעבור על האלמנטים החשובים שיכולים למנוע תאונה.

הכן רכבך לחורף, גורמים מרכזיים שכדאי לבדוק ברכב בכל הקשור לנהיגה בטוחה בחורף.
הכן רכבך לחורף מה זה אומר מבחינת מצב הרכב שלך? כאמור החורף הגיע ורצוי שנחזור ונחדד את נושאי הבטיחות ברכב בכל הנוגע לסכנות הנשקפות ממזג אויר גשום. כמו תמיד יש את המרכיב האנושי שזו צורת הנהיגה שלנו ואת מרכיב הרכב. נתחיל ברכב. שלשה גורמים מרכזיים חשובים בבטיחות הנהיגה בכביש רטוב. ראשון במעלה אלו הם צמיגי הרכב. מעבר למובן מאליו שחשוב להקפיד על לחצים נכונים בצמיג הצמיג חייב להיות במצב תקין לחלוטין. דבר ראשון שלא יהיה שחוק. צמיג שחוק לא מסוגל לבצע ניקוז מים מתוכו שכן החריצים כמעט ונמחקו ואז במקום שהצמיג יהיה צמוד לכביש כראוי נוצרת בין הכביש לצמיג כרית מים שלמעשה מונעת מהצמיג אחיזה ראויה בכביש ואז כל כוח שפועל על הרכב יסיט את הרכב ממסלולו. הכוחות שפועלים על הרכב הם בעיקר בזמן נסיעה בסיבוב. במצב זה פועל הכוח הצנטריפוגלי שעולה בעוצמתו בצורה מאוד חריפה ככל שהמהירות גדלה. כח זה יגרום לזריקת הרכב ממסלולו ביתר קלות כאשר הצמיגים שחוקים ואין אחיזת כביש טובה בעיה נוספת היא התייבשות הצמיג. כאשר צמיג יבש ואיבד את גמישותו וסוליית הצמיד מתקשה יש סכנה גדולה באיבוד אחיזת הכביש ולעיתים בצורה חריפה יותר מצמיג שחוק. לפני מספר שנים נתקלתי ברכב שצמיגיו היו יבשים וקשים בצורה חריגה וכאשר לקחתי סיבוב ברכב זה במהירות נמוכה הרכב איבד את אחיזת הכביש והסתובב סביב עצמו בכביש(צלחות) באופן מבהיל ביותר ומסוכן ביותר. בעלת הרכב גילתה ספקנות מרובה לגבי האבחון שלי שמדובר בבעיית צמיגים יבשים ורק לאחר החלפת הצמיגים ונסיעה ברכב עם הצמיגים החדשים הספקות נעלמו. השניים בחשיבותם הינם בולמי הזעזועים של הרכב שדואגים להצמיד את הגלגלים לכביש ומונעים ניתורים של הצמיג בכביש משובש. ושוב מדובר באחיזת כביש טובה יותר שעוזרת במידת מה לתקן טעויות נהיגה. הגורם השלישי הנו כוון הגלגלים או כוון פרונט בלשון העם .כוון נכון של הגלגלים גורם לגלגל להתגלגל בצורה מושלמת עם מינימום הפרעות של כוחות בלתי רצויים. כמובן במצבו המכני של הרכב כלומר תותבי משולשים תפוחי הגה וכל השאר חייבים להיות במצב תקין. ברכבים המודרניים יש מערכות בטיחות אקטיביות שפועלות באופן אוטומטי ומתקנות טעויות נהיגה. יעילותן של מערכות אלו תגיע למלוא כושרם רק בתנאי ששאר הרכיבים שציינתי יהיו תקינים.

חשיבות של בדיקת פרונט
בדיקת כיוון פרונט היא חשובה ביותר ליציבות הרכב לכן מומלץ לשלב אותה בהכנת הרכב לחורף. במכון כיוון הפרונט במוסך שגב כרמיאל אנו מצויידים במערכת בדיקת כיוון פרונט המתקדמת בעולם הרכב. בגלל החשיבות הבטיחותית של הבדיקה הוזלנו את המחיר ללקוח בכדי שיתאים לכל כיס והבדיקה במוסך שגב היא במחיר של 125 שקלים. לפרטים נוספים ולקביעת תור לבדיקה עברו לדף המסביר על כיוון פרונט באתר של מוסך שגב. לדף לחצו כאן.

מהי נהיגה בטוחה בחורף?
ומכאן נעבור אלנו הנהגים. בחורף יש לנהוג בנהיגת חורף שהינה שונה לחלוטין מנהיגת קיץ ובעיקר בהיבט המהירות. מאחר  והכוחות שפועלים על הרכב השפעתם חזקה לאין שיעור בחורף הרי שאנו חייבים להיות  מודעים לכך ולפעול בהתאם. הכח הצנטריפוגלי גדל בריבוע במהירות כלומר במהירות 60קמ"ש הכח גדול פי 2.25 ממהירות 40 קמ"ש ובמהירות 80 קמ"ש פי 4 ממהירות 40 קמ"ש. מכאן אנו למדים עד כמה מהירות הרכב קריטית בעיקר בחורף כאשר אחיזת הכביש לוקה בחסר. אז לסיכום בחורף יש להוריד את מהירות הנסיעה בכלל ובסיבובים בפרט וגם לקחת את הסיבוב באופן רחב ומתון.

חורף נעים ובטוח לכולנו.

 

 

 

מדוע חיוני לשמור על תקינות המצבר?
שמירה על חיי המצבר ברכב שלכם היא חיונית אם ברצונכם למנוע תקלות במצבר מה שיכול להוביל להשבתת הרכב ולגרימת נזק לחלקים אחרים במנוע. המצבר חיוני לתפקודו התקין של הרכב, מכוון שהוא מספק חשמל להנעת הרכב ולחלקים אחרים כגון רדיו לוח מכוונים חלונות חשמליים ועוד.

כיצד יודעים שהמצבר עומד לסיים את תפקידו?
דבר ראשון מסתכלים על התאריך שרשום במצבר ורואים כמה זמן עבר, מצבר איכותי אמור להחזיק מעמד בין 3-4 שנים, יש לבדוק את המצבר במידה ואתה מניע את הרכב ולוקח כמה פעמים להניע אותו, במקרה והתאורה בלוח המכוונים חלשה או שהרכב "מגמגם".

מה כדאי לבדוק?
כשמדובר על שמירה על חיי במצבר ברכב שלכם, כדאי לבדוק את המצבר כל כמה חודשים, לבדוק את הנוזל במצבר ואם חסר אז להוסיף מים מזוקקים, ולנקות לכלוכים וקורוזיה על המצבר שעלולים לפגוע במגעים. יש לבדוק את מצבו הכללי של המצבר ולראות שהמגעים והמצבר עצמו יושבים במקומם. כמו כן יש לערוך כל תקופה של כחצי שנה בדיקת מתח במוסך לבדוק אם המצבר טעון כמו שצריך שלא תתקעו בדרך.

במקרה ונתקעתם
במקרה ולמרות כל הנאמר לעיל נתקעתם ניתן לרכוש מבעוד מועד ערכה שניתן להתחבר אליה ולהניע, אם אין ברשותכם ערכה כזו חובה להחזיק ברכב כבלי הנעה ולבקש מנהג אם הוא יכול לעזור לכם להניע את הרכב. זכרו שהכבל האדום מתחבר לפלוס במצבר והכבל השחור למינוס.

במוסך יורו שגב יבדקו לכם את תקינות המצבר ויגידו לכם את מצבו, במידת הצורך יחליפו לכם את המצבר במצבר איכותי ובעבודה מקצועית ואמינה כדי שתוכלו לנסוע בראש שקט.

עוד לגבי שמירה על מצבר לפני נסיעה לחו"ל לחץ כאן

By | 2017-06-12T11:16:33+03:00 יוני 12th, 2017|Uncategorized|2 Comments

About the Author:

2 Comments

 1. אלעד 24/08/2017 at 11:11 am - Reply

  שלום,
  המאמר מדבר על הכנת הרכב לבדיקת חורף ורציתי לדעת האם ישנו קשר בין יציבות הרכב
  על כביש רטוב לבין סוג קפיצי ההנמכה, ברכב שלי יש קפיצי הנמכה חדשים ואני לא יודע כמה הם משפיעים על הרכב.
  קפיצים מקצועיים שנותנים עבודה, השאלה איך הם יתפקדו בכביש רטוב.
  אשמח לתגובה ממישהו מבין.
  תודה.
  אין לי תמונה שלהם ברכב שלי אבל הזמנתי אותם מפה :

  http://www.wertheim.co.il/product/%D7%A7%D7%A4%D7%99%D7%A6%D7%99-%D7%94%D7%A0%D7%9E%D7%9B%D7%94-mad/

  • Orgad 23/10/2017 at 4:31 pm - Reply

   שלום אלעד
   תשובה מקצועית תקבל מייצרן הקפיצים.
   במידה ואלה קפיצים שיש להם תקינה הם עברו מבחני כביש רטוב.
   עליך לפנות לייצרן mad בהולנד או ליבואן א.ס ורטהיים ולבקש תוצאות של מבחני בטיחות לכביש רטוב.
   בברכת נסיעה בטוחה משה אורגד

Leave A Comment

שינוי גודל גופנים